O matko! Ten kryształ ma ołów? Czy jak będę z niego pić to umrę?

Drogi czytelniku co Cię nie zabije to Cię wzmocni :-).

A teraz tak całkiem poważnie. Czytając ten artykuł, dowiesz się o co chodzi z tym ołowiem w szkle kryształowym. Dlaczego jest on dodawany w trakcie produkcji i jakie korzyści ze sobą niesie. Co ważne poznasz różnicę między szkłem tradycyjnym, a kryształowym. Uzyskasz odpowiedź dlaczego tak chętnie sięgają po kryształy ludzie sukcesu, gwiazdy i celebryci.

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie górski potok oraz płynącą w nim krystalicznie czystą wodę? Czy masz przed oczami obraz, jak promienie słońca delikatnie padają na taflę wody, która mieni się wszystkimi kolorami tęczy, nadając przyrodzie jeszcze większego piękna. A gdyby tak zachwycić się jeszcze mocniej? Pójść w dół strumienia i wejść do groty,a w niej ujrzeć górski kryształ, który zniewala swą nieskazitelną czystością oraz silnym blaskiem. Nie wiem czy udało Ci się przenieść do powyższego miejsca, ale wieki temu ludzie przyglądając się urokom natury, czerpali inspirację, aby tworzyć produkty, które nie tylko będą cudowną ozdobą domu, ale także okażą się funkcjonalne.

Kilka wieków temu, marzeniem każdego szklarza, było stworzenie szkła doskonale bezbarwnego i przezroczystego jak kryształ górski. Swego czasu zadanie bardzo ambitne i przez wielu uważane za niemożliwe do wykonania, a przynajmniej do XV w. W tym czasie ta sztuka prawie udała się mistrzom Murano. Choć ich cristallo (rodzaj szkła sodowego) przypominało kryształ górski, okazało się jednak bardzo delikatne i kruche, mimo to zyskało ogromną popularność. Dopiero w 1676 roku Anglik Gorge Ravencroft wymyślił szkło ołowiowe, które zdetronizowało cristallo i święci triumfy po dzień dzisiejszy. Jego odkrycie zrewolucjonizowało branżę szkła, ponieważ dodanie tlenku ołowiu do procesu produkcji sprawia, że szkło uzyskuje nieskazitelną czystość oraz niesamowity blask, a co równie ważne, łatwo poddaje się szlifowaniu i grawerowaniu, dzięki czemu szklarz może nadać swojemu dziełu niemal dowolny kształt.

Mimo, że największego odkrycia w branży szkła dokonał Anglik, to Czesi (Bohemia) oraz Włosi (RCR) wyspecjalizowali się w produkcji szkła kryształowego, tworząc kolekcje, które uznawane są dziś za najpiękniejsze na świecie.

Całkiem możliwe, że zastanawiasz się w tym momencie czy stosowanie ołowiu w szkle kryształowym jest bezpieczne? Przecież wytwarza się z niego np. karafki, szklanki, kieliszki. Czyli produkty z których korzystamy na co dzień.

Możesz zachować spokój i odprężyć się pijąc wino ze swojego kryształowego kieliszka, ponieważ wszelkiego rodzaju badania udowodniły, że ołów zawarty w szkle nie przedostaje się do organizmu człowieka. Co ciekawe, okazało się, że zdecydowanie bezpieczniej jest pić ze szkła kryształowego niż z plastikowej butelki.

Nie jest tajemnicą, że produkty ze szkła kryształowego, stają się co raz bardziej popularne. Pamiętaj, że wraz z rosnącą popularnością, na ryku pojawia się co raz więcej podróbek. Bądź czujny i dokładnie zapoznaj się z poniższą informacją jak odróżnić ten jedyny i niepowtarzalny oryginał.

Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu. Rozglądasz się i zauważasz regał wypełniony z lewej strony kieliszkami ze zwykłego szkła, z prawej zaś kieliszkami kryształowymi. Na pierwszy rzut oka stwierdzasz, że produkty umieszczone po prawej stronie posiadają zdecydowanie ładniejsze zdobienia, bardziej przykuwają uwagę ich cudowne wzory i zastosowane dekoracje. Jak się okazuje, niemożliwe jest uzyskanie podobnego efektu w wyrobach ze zwykłego szkła, ponieważ nie mają one w swoim składzie tlenku ołowiu, który nadałby im elastyczności. Szklarz nie jest wstanie w nich rzeźbić.

Spoglądasz jeszcze raz na lewą stronę, mimo że wzrok woli się skupić na kieliszkach z prawej, ponieważ są one bardziej przejrzyste, a do tego cudownie mienią się od promieni światła słonecznego, uzyskując efekt tęczy, który potęguje się wyszlifowanych zdobieniach. Patrząc na obie strony jednocześnie wiesz już, że nie sięgniesz po zwykłe szkło.

Właśnie sobie uświadomiłeś, jak wielkie znaczenie ma klarowność szkła kryształowego. Wlewając do niego dowolny napój, łatwiej ocenisz jego jakość, kolor oraz lepkość w przeciwieństwie do tradycyjnego szkła, które jest bardziej mętne i zaburza całą przyjemność degustacji. Możliwe, że w tej chwili masz ochotę dołączyć do grona miłośników kryształów, którzy uważają, że nawet najtańsze wino, pite z kieliszka kryształowego nabiera ekskluzywnego smaku.

Słyszałeś kiedyś, że szkło kryształowe pięknie brzmi. Decydujesz się to sprawdzić. Chwytasz jedną dłonią kieliszek z prawej półki za nóżkę, drugą zaś delikatnie stukasz w jego czaszkę. Do Twych uszu dociera melodyjny stukot. Dla porównania, robisz to samo z kieliszkiem wykonanym ze zwykłego szkła i szybko tego żałujesz, ponieważ zamiast pięknego dźwięku, otrzymałeś niski, masywny i tępy ton.

Ostatnią rzeczą, jaką postanawiasz sprawdzić jest waga obu kieliszków. Trzymając je w dłoniach natychmiast stwierdzasz, że kieliszek wykonany ze szkła kryształowego jest znacznie cięższy i pewniej leży w dłoni. Dosłownie czujesz wysoką jakość wykonania.

Nie wiem czy byłeś sobie w stanie wyobrazić powyższą wizytę w sklepie, ale już na pewno wiesz jak odróżnić prawdziwy kryształ.

Możliwe nawet, że uświadamiasz sobie, że produkty ze szkła kryształowego są świetnym pomysłem na prezent ślubny, urodzinowy czy imieninowy. Kogo w pierwszej kolejności chciałbyś obdarować i przekonać się osobiście ile radości może sprawić tak luksusowy prezent.

Produkty kryształowe, kiedyś kojarzyły się z naczyniami babci schowanymi w meblościance. Dzisiejsze kryształy osiągnęły status naczyń ekskluzywnych i często są powodem do dumy. Już nie chcemy ich chować, wręcz przeciwnie zależy nam, aby upiększały swym wyglądem nasze mieszkania. Nic więc dziwnego, że ludzie sukcesu, gwiazdy i celebryci wybierają szkło kryształowe. Nie musisz być znaną osobistością, a także możesz posiadać swoją własną kolekcję szkła kryształowego.

Zapraszamy do zakupów w naszym salonie DECOR Home&DESIGN aleja Grunwaldzka 211 Gdańsk lub w naszym sklepie internetowym.

Mam nadzieję, że powyższa treść okaże się pomocna.

Pozdrawiam i zachęcam do czytania pozostałych artykułów na naszym blogu,

Mateusz Czapkowski

Sprzedawca

Decor Home&design.